Fenntartható Fejlődés

Fenntartható Fejlődés

Cserdi csoda - interjú Bogdán László polgármesterrel

2016. december 31. - fenntarthatófejlődés

A cserdi csoda folytatódik: 2 hónap alatt 6 tonna zöldséget 
Csendben dolgoznak és csendben adakoznak. Az élet alaposan megváltozott ebben a Baranya megyei kis faluban.
Szeretlek Magyarország 
2016. szeptember 19.

 

Cserdiben a falu polgármesterének eddigi történetét sokan példaértékűnek tartják. Bogdán László 2006 óta vezeti a falut, és céljait következetesen igyekszik megvalósítani. Az utóbbi évek eredményei őt igazolják, a település lakóit sikerült összekovácsolni, és meggyőzni őket arról, hogy segítsenek a falut rendbe tenni, és törekedjenek arra is, hogy a náluk rosszabb körülmények között élőket megsegítsék.

Cserdit a helyiek parkosították. A gyerekeknek játszóteret építettek. A házak nagy részét felújították.

Minden gyerek eljár az iskolába.

Megszűnt a bűnözés és a munkanélküliség. A polgármester szerint az itt élők kezdik megérezni a munka fontosságát és értékét, és nem kéregetni akarnak, hanem tenni.

cserdi_3

cserdi_4

Az ATV műsorában a polgármester elmondta, hogy bár korábban sokan foglalkoztak velük, az utóbbi időben csend van körülöttük. De ez nem azért van, mert nem történnek dolgok, hanem azért, mert nem akar mindent nagydobra verni. Nekik hétköznapi cselekedet, ha segítenek magukon és másokon. Nem hivatali autóval, kamerák előtt adják át az élelmiszert a mélyszegénységben élőknek, hanem naponta igyekeznek jót tenni.

A faluban komoly munka folyik. Megtanulták a zöldség- és növénytermesztést, fóliában, szabadföldön termelnek maguknak, és jut belőle a rászorulóknak is.

Sőt, már saját márkás feldolgozott termékeket is piacra dobtak.

Az adományozás része az életüknek. Mint a polgármester mondta, van akinek egy szem krumpli is hatalmas segítség. De tudni kell, hogy csak az tud adni, akinek van miből. Náluk pedig van miből, és akarat is van arra, hogy az adományozás gesztusa a mindennapjaik részévé váljon.

Ennek jegyében az elmúlt 60 napban 6 tonna friss zöldséget osztottak szét Cserdi környékén. A saját maguk által megtermelt krumplit, paprikát, paradicsomot a rászorulóknak adták, akikről tudják, hogy valóban segítségre szorulnak. Nem propagálták tettüket, meglepetést akartak szerezni. A terményekből jutott még a gyermekotthonnak és közösségi rendezvényeiknek is.

Ezen kívül van egy standjuk a faluban, ahol ingyen adnak zöldséget a rászorulóknak. Egy másik standon pedig bárki megvásárolhatja a helyiek terményeit.

cserdi_2

cserdi_1

A megtermelt élelmiszereket már feldolgozzák és árusítják is. Ezért az önkormányzat levédette a Lapise (jóság) és a Romburger szavakat, mint márkaneveket. Ezentúl kapható lesz majd cigánylecsó, lekvár, savanyúság, fadobozos krumpli, fokhagyma és kolbász is ezzel a márkanévvel.

A Baranya megyei falu lakóinak hetven százaléka roma származású. A polgármesterrel együtt naponta összegyűlnek, és átbeszélik az aznapi híreket, tudnivalókat. Mint Bogdán László elmondta, nem akar senkire semmit rákényszeríteni, azt szeretné, ha az emberek maguk alakítanák ki véleményüket, és aszerint cselekednének.

forrás: https://www.szeretlekmagyarorszag.hu/a-magyarok-hatat-nezte-a-vilag-a-kajak-kenu-maraton-vb-n

A bejegyzés trackback címe:

https://alternativmozgalmak.blog.hu/api/trackback/id/tr10012085251

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása